- Reklama juaj këtu -

- Reklama juaj këtu -

- Reklama juaj këtu -

- Reklama juaj këtu -

Asus sjell Laptopin për lojra ROG Mothership

28

“Çka nëse një Surface Microsoft do të ishte në të vërtetë një laptop lojrash prej 17.3 inç me fuqi të mjaftueshme për të zëvendësuar një platformë desktop?” Nuk është një pyetje që dikush duket se e ka kërkuar ndonjëherë. Por në CES 2019, Asus duket i vendosur për t’iu përgjigjur gjithsesi me ROG Mothership (GZ700), një laptop lojrash prej 17.3 inç me një dizajn vertikal dhe tastierë të palosshme. Është një dizajn i Microsoft-it e marrë për ekstremin e lojërave logjike.

Por, përderisa mund të duket pak e çuditshme, ideja për të gjetur një laptop për lojëra në anën e saj, ka kuptim. Nxehtësia është armiku më i madh i PC-ve të lojërave, kështu që duke vendosur gjithçka vertikalisht, është shumë më e lehtë që Asus të “hapë” atë nxehtësi në vend që ta zërë atë në mes të një tastiere dhe një tavoline.

Burimi: Asus

Ngjashmëritë me një Surface përfundojnë në dizajnin e përafërt. ROG Mothership është shumë më i madh: ka një ekran të madh prej 17.3 inç me rezolucion 1080p me një ritëm të rifreskimit 144Hz, 3ms kohë përgjigjeje dhe G-Sync nga Nvidia. Është mundësuar nga versioni i ri i kartës grafike mobile RTX 2080 të Nvidia dhe procesori Intel i Core i9-8950HK, të dyja këto të cilat Asus thotë se janë bër overclock përtej shpejtësisë së standarde për shkak të ftohjes më të mirë që ofron dizajni vertikal.

Ruajtja e të dhënave sigurohet nga një grup RAID 0 me tre SSD NVMe dhe deri në 64GB RAM DDR4 duke rrumbullakuar harduerin e brendshëm. Dhe në një pamje (të trishtuar) të rrallë për një PC të lojrave, ekziston edhe përkrahje për njohjen e fytyrës së Windows Hello nga kamera e integruar. Në anën e porteve, ka një portë USB-C Thunderbolt 3, një port USB-C standarde, katër porta USB Type A, HDMI, një vend të kartës SD dhe një port Ethernet, së bashku me portet e karikimit të dyfishtë 280W që fuqizohen laptopët e lojrave kërkojnë këto ditë.

Burimi: Asus

 Asus ka bërë gjithashtu një punë mjaft mbresëlënëse me dizajnin e varëseve në ROG Mothership: sipas kompanisë, shinat e veta dalin automatikisht nga fundi i kompjuterit kur prek një sipërfaqe, duke e bërë të lehtë për ta vendosur me një dorë. Sa për tastierën, ajo gjithashtu ka disa truke. Ju vetëm mund ta përdorni atë bashkangjitur magnetikisht në Mothership ROG, por ju gjithashtu mund të shkëputni për ta përdorur atë si një tastierë pa tel (wi-fi), me të gjithë tastierën e palosshme në gjysmën vertikalisht në mënyrë që të jeni duke marrë hapësirë ​​më pak në tavolinë. Dhe për ata që janë të brengosur për kohën e përgjigjes (latency) , do të keni mundësi të lidhni tastierën e shkëputur nëpërmjet USB-C për një lidhje me tela që ende ofron fleksibilitetin e një tastiere të palidhur.

Për fat të keq, e gjitha kjo fuqi dhe alumin i përpunuar nuk janë të lehta për ta bartur vërdallë: Asus liston peshën e vlerësuar prej 10.36 paund (4.7 KG), kështu që ndoshta do të doni të shtriheni pak para se të vendosni në çantën tuaj.

Asus ROG Mothership do të jetë në dispozicion diku më vonë në çerekun e parë të vitit 2019. Çmimet dhe konfigurimet e saktë të spekulimeve do të shpallen më vonë.

 Ndërsa ROG Mothership mund të jetë yll i formacionit të lojrave Asus në CES, është larg nga përditësimi i vetëm që kompania ka për të ofruar. Asus ka një model të ri të ROG Zephyrus S, GX701, i cili mban të njëjtin dizajn ultra të hollë dhe tastierë të tmerrshme dhe vendosje të trackpad si modeli i vitit të kaluar, por përmirëson ekranin nga 15.6 inç në një panel 17.3-inch, duke ofruar të njëjtin ritëm të rifreskimit 144Hz dhe karakteristika të Nvidia G-Sync si homologu i tij më i vogël.

Komento

Emaili juaj nuk do të publikohet!

%d bloggers like this: